Skip to content Skip to footer
MüşteriMarketing TürkiyeTarihNisan, 2021UzmanOdak ŞekerustaShare

Pandemi dönemiyle birlikte “sağlık” tüm dünyada insanlığın tartışmasız önceliği oldu. Araştırmalar gösteriyor ki Türk toplumu “sağlıklı ve iyi yaşam”ı en çok sağlıklı beslenmeyle özdeşleştiriyor. Sağlıklı beslenmede ise “zeytinyağı” muhakkak öne çıkanlardan… Marketing Türkiye için Pulside Araştırma’nın gerçekleştirdiği kapsamlı “Zeytinyağı Araştırması” tüketicinin zeytinyağı ile kurduğu ilişkinin her alanına ışık tutuyor.

Zeytin üzerinde yaşadığımız toprakların büyük mucizelerinden biri… Onun özünden üretilen zeytinyağı ise yemeklerin, salataların baş tacı. Tüketici nezdinde “sağlıklı yağ” olarak yer edinen zeytinyağına olan ilgi, gerek sektördeki inovatif çalışmalarla gerekse pandemi döneminin bir doğal sonucu olarak sağlıklı yaşamın hayatlarımızda daha önemli bir noktada konumlanmasıyla daha da arttı. Peki tüketicilerin zeytinyağı satın alma tercihindeki temel kriterleri neler? En çok hangi türünü seviyoruz? Sektörde hangi markalar öne çıkıyor? Kozmetik sektöründe zeytinyağından üretilen ürünlerin tüketicide nasıl bir karşılığı var? Tüm bu soruların yanıtları Marketing Türkiye için Aksoy Araştırma’nın gerçekleştirdiği kapsamlı “Zeytinyağı” araştırmasından geliyor.

Zeytinyağı zirvede!

Katılımcılara “1 yıl önce en sık kullandığınız yağ çeşidi hangisiydi?” diye sorulduğunda birinci sırada yüzde 50,3 ile ayçiçek yağı cevabı öne çıkıyor. Zeytinyağı (yüzde 41,4) ikinci sırada onu takip ederken, tereyağı (yüzde 7,6) üçüncü sırada geliyor. Margarin ise yüzde 0,8 ile sıralamanın sonunda kendine yer buluyor. “Son zamanlarda en sık kullandığınız yağ çeşidi hangisidir?” sorusuna verilen cevaplar ise zeytinyağının yüzde 49,2 ile kullanım oranının arttığını tüketici nezdinde birinci tercih haline geldiğini gösteriyor. Ayçiçek yağının yüzde 42,7 ile kullanımının geçtiğimiz yıla oranla azaldığı saptanırken, tereyağı (yüzde 7,6) ve margarin (yüzde 0,5) tüketiminde belirgin bir fark görünmüyor.

En çok sızma (naturel) seviyoruz

Araştırma sonuçları tüketicilerin gözdesinin son üç yıldır değişmediğini ve “Sızma” zeytinyağının yüzde 63,4 ile en sevilen tür olduğunu gösteriyor. 2018 yılında üçüncü sırada olan “Riviera” 2021 yılında tüketicilerin yüzde 16,1’lik tercihi ile 2. sıraya yükselirken, “Rafine” zeytinyağı yüzde 13,0’le üçüncü sırada yer alıyor. Tüketicilerin yüzde 6,9’u ise ayrımını bilmeden zeytinyağı aldığını ifade ediyor.

Zeytinyağını ne kadar tanıyoruz?

Bu soruya katılımcıların yüzde 40’ı “yeterince bilgi sahibiyim” derken, yüzde 39,0’ı “pek bilgi sahibi değilim” yanıtını veriyor. Çok fazla bilgi sahibi olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 4,2 iken katılımcıların yüzde 16,8’i hiç bilgi sahibi olmadığını ifade ediyor. 2018 yılında gerçekleştirilen araştırmayla karşılaştırıldığında kişilerin zeytinyağı türleri hakkındaki bilgi seviyesinin arttığı görülüyor ancak nihai olarak tüketicilerin yüzde 55,8’inin zeytinyağına dair daha öğrenecek çok şeyi var…