Skip to content Skip to footer

Araştırma Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pazara sunacağınız yeni bir ürününüz var veya pazardaki konumunuzu geliştirmek için sağlam adımlar atmak istiyor ve doğru hamleler yaparak ilerlemek için size rehber olacak verilere ihtiyaç duyuyorsanız, bir araştırma şirketi ile çalışarak profesyonel hizmet almak şirketiniz için yapabileceğiniz en doğru bir yatırımlardan biridir. Ancak bu araştırma sonucunda elde edeceğiniz verilerin firmanız ya da ürününüz için ne kadar faydalı olacağı çalışacağınız araştırma şirketi ile doğrudan bağlantılıdır. Etkili ve faydalı bir hizmet almak için, piyasada bulunan araştırma şirketleri arasından ihtiyaçlarınıza güvenilir veriler ve değerli içgörülerle yanıt verebilecek bir şirket seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta bulunmakta.

Firmanız için yeni yatırım kararları alabilmenin ne kadar riskli olduğunu biliyoruz. Sizin için derlediğimiz bu içerikte, bu riski minimuma indirmek için araştırma şirketi seçerken dikkat etmeniz gereken 7 faktöre yer verdik.

Her Şeyden Önce Beklentinizi Doğru Bir Şekilde Tanımlayabildiğinizden Emin Olun

Beklentilerinizi açık bir şekilde ifade edebilmek ve araştırma şirketinin bu beklentiyi karşılayıp karşılayamayacağını doğru bir şekilde tartabilmek için araştırma şirketleri ile görüşmeye başlamadan önce bu araştırmadan beklentinizin ne olduğundan emin olmalısınız. Araştırmanın amacını belirlemek, istisnai durumlar dışında her araştırma sürecinin ilk adımıdır. Araştırma şirketinin beklentilerinizi iyi bir şekilde anlayabiliyor olması size sunacakları hizmetler doğrultusunda verimli bir çalışma yürütebilmelerinin kilit noktasıdır.

Araştırma sonucunda ürününüzün müşteri memnuniyet oranını öğrenmek ve bunu geliştirmek üzere çalışmalara mı başlamak istiyorsunuz? Veya satışlarınızı artırmak için tüketici içgörüsü mü edinmek? Bu soruların cevabını kendinize net bir şekilde verebiliyor olmak gerçekten uygulanabilir bir sonuç elde etmenize fayda sağlarken aynı zamanda araştırma sürecince oluşabilecek gecikmeleri de engellemenize de yardımcı olur.

Seçeceğiniz Firmanın İhtiyaçlarınıza Yanıt Verebilecek Tecrübesi Bulunup Bulunmadığını Öğrenin

Bir araştırma şirketi pek çok alanda başarılı çalışmalara imza atmış olabilir ancak bu sizin ihtiyaçlarınıza eşit kalitede yanıt verebileceği anlamına gelmez. Görüştüğünüz araştırma şirketlerinin özellikle sizin sektörünüzde ne kadar tecrübeli olduğunu öğrenmenin bir yolu yakın geçmişte yaptıkları çalışmaları incelemektir. Görüştüğünüz şirketin son 3 yıl içinde sizin sektörünüzde hangi firmalarla çalıştığını inceleyin ve hatta deneyimleri ile ilgili fikir danışmak için bu firmalardan birkaçını aramaya çekinmeyin. Böyle bir tecrübe aramanın gerçekçi olmayacağı bir sektörde bile çalışıyor olsanız bu herhangi bir araştırma şirketi ile çalışmanız gerektiği anlamına gelemez. Kendinizi zorunda hissetmeyin. Araştırma şirketi bünyesinde sizin amacınıza uygun çalışmalar yapabilecek uzmanlar bulunup bulunmadığını, şirketin sizin için özel bir ekip oluşturup oluşturamayacağını öğrenebilirsiniz. Diğer bir ihtimal olarak ise size yenilikçi bir bakış açısı ve farklı yöntemler sunan bir şirketi sektörünüzde tecrübesi olan bir şirkete tercih edebilirsiniz.

Talep Ettiğiniz Araştırmayı Gerçekleştirecek Farkı Yöntemler Sunabilen Bir Şirket Olmalı

Daha önce araştırmadan beklentinizi net bir şekilde tanımayabilmenin öneminden bahsetmiştik. Araştırmanın ilk adımı ne tarz bir araştırmanın uygulanacağına karar vermektir. Bu araştırmalar tüketici araştırması, mamul araştırması, fiyat araştırması, reklam araştırması gibi kategorilere ayrılır. Ne tarz bir araştırma yapılacağına karar verildikten sonraki adım ise bu araştırmanın en verimli şekilde nasıl gerçekleştirileceğidir.

Araştırma yöntemleri temel olarak nicel ve nitel olmak üzere ikiye ayrılır. Nicel araştırmalar istatistik biliminden yararlanarak büyük veriler elde etmek için yüz yüze görüşmeler, bilgisayar destekli görüşmeler ve telefon görüşmesi gibi yöntemler kullanırken; nitel araştırmalar ise davranış araştırmaları ve odak grupları gibi yöntemlerle daha küçük gruplardan aldığı verilerle içgörüler elde etmeyi amaçlar. Birlikte çalışacağınız araştırma şirketinin talep ettiğiniz araştırmayı gerçekleştirmek için kullanacağı metodolojinin önemi araştırmanın verimliliği açısından göz ardı edilemez bir unsurdur. Bazı durumlarda pazar araştırması anketi yeterli olabilirken bazen de birden fazla yöntemi bir arada kullanmak gerekebilir. Veya geleneksel yöntemler yerine daha önce değerlendirmediğiniz yenilikçi bir yöntemle ilerlemek araştırmanız için ummadığınız bir fayda sağlayabilir. Firmanız için önemli bir yatırım yapmak üzereyken araştırma şirketi tarafından sizin için en doğru yolu seçmek adına birden fazla seçenek sunulması gerekir. Araştırma şirketinin size nasıl imkanlar sağlayabileceğini görmek için daha önceki çalışmalarına kullandığı yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Raporlama Stilinin İhtiyaçlarınıza Yanıt Verebiliyor Olmasına Önem Gösterin

Bir araştırma şirketi ile anlaşmadan önce şirketin size ne tür bir rapor sunacağını bilmekte fayda vardır. Eğer pazar araştırması sonucunda şirketiniz için önemli kararlar almayı ve stratejik hamleler belirlemeyi hedefliyorsanız çalışmaya karar vereceğiniz araştırma şirketinin size ham veriler yerine uygulanabilir içgörüler sunabilmesi ve bu içgörülerden yola çıkarak stratejik önerilerde bulunabilmesi önemlidir. Elde edeceğiniz bilginin kalitelisini ve sizin için uygunluğunu ölçmek ve farklı şirketlerin vaat ettiklerini kıyaslayabilmek için görüştüğünüz şirketlerden örnek raporlar görmeyi talep edebilirsiniz.

İhtiyacınız Olduğunda Vakit Kaybetmeden Hizmet Verebilecek Bir Araştırma Şirketi ile Anlaşın

Tüketim hızının giderek arttığı günümüz dünyasında zamanın daha önce hiç olmadığı kadar önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Hele ki şirketinizi geliştirmek üzere bir adım attıysanız hızlı bir şekilde vermeniz gereken kararlar olacaktır ve bu alanda kazandığınız her dakika büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bir araştırma şirketinin verdiği hizmetin kalitesi kadar bu hizmeti vermek için gerekli gördüğü sürenin tutarlı olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı şekilde siz de araştırma şirketine, alacağınız hizmetin gerekliliklerine uygun miktarda süre tanımanız gerektiğini göz önünde bulundurmalı ve aksi takdirde süreci aceleye getirirken kaliteden ödün vermeniz gerekeceğini unutmamalısınız. Özellikle kısıtlı bir zamana sahipseniz bir şirket ile görüşürken bunu mutlaka belirtmeli ve size sundukları teklifleri dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz.

Fiyat

Alınacak hizmet karşılığında ödenecek olan fiyat herhangi bir alışveriş yaparken akla ilk gelen faktörlerden biridir. Bu iş için ayırdığınız belli bir bütçe olabilir ve şirketiniz için yapacağınız başka yatırımlardan feragat edip bütçenizi artırmak istemeyebilirsiniz. Ancak bazı şirketler size daha uygun fiyat sunabilmek için araştırma sürecinin önemli noktalarını es geçebilir ve sonuç olarak arzuladığınız kalitede veriye ulaşamayacağınız için yeniden bir hizmet almak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda uygun fiyatlı gibi görünen seçeneğin aslında size çok daha fazla masraf çıkarması olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için bütçenizi, yapılacak pazar araştırmasının hacmine göre değişiklik göstererek, büyük bir emek ve çalışma gerektirdiğini göz önüne bulundurarak hazırlamalısınız.

Sağlıklı İletişim Kuramadığınızı Hissettiğiniz veya Size Güven Vermeyen Bir Şirket ile Çalışmayın

Araştırma şirketi seçerken göz önünde bulundurulması gereken pek çok noktadan bahsettik ancak bunlardan belki de en önemlisi çalışmaya karar vereceğiniz şirketin size her konuda güven vermesidir. Bir şirket, kullandığı araştırma yöntemleri, sektörünüzdeki tecrübesi ve size teklif ettiği fiyat ile pek çok noktada sizin için en uygun şirket gibi görünebilir ancak kolay bir şekilde sağlıklı iletişim kuramadığınız bir şirket ile çalışırken uzun vadede memnun kalmanız pek de mümkün değildir. Araştırma süreci boyunca araştırmanın gidişatını takip etmek isteyebileceğiniz için projeniz üzerinde çalışacak analist ve uzmanların sizin ekibinizle kolay iletişim kurabiliyor olmasına da önem vermek gerekir.

Beklentileriniz ve kaygılarınız doğrultusunda doğru araştırma şirketini seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok faktör var. Şirket seçimi yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurarak ileride oluşabilecek problemleri ve riskleri henüz sürecin başındayken eleme fırsatı yakalamış olur ve başarılı bir projeye giden ilk adımları sağlam atmış olursunuz. Yeni projenizde size başarılar dileriz.